Otóż można się dowiedzieć między innymi - czym jest barć, jakich grzybów używa piekarz, co jedzą jeże i jak rozwija się język. To niektóre z zadań, jakie czekają na poszukiwaczki i poszukiwaczy przygód w grze Hex Integration!
Gra polega na wykonywaniu zadań, odkrywanych w trakcie podróżowania po mapie złożonej z sześciokątnych elementów. Te elementy - HEXy WYZWAŃ - zawierają 5 symboli, odpowiadających rodzajom zadań do wykonania. Jeden z tych symboli to "joker", pozwala na wybranie dowolnej kategorii. Pozostałe 4 to: technologia, eksploracja, wspólnota i kultura.
Kategorie już w swoich nazwach zdradzają, jakie pytania mogą zawierać. Technologia, na przykład, to przede wszystkim pytania dotyczące nauk ścisłych i przyrodniczych. Pytania dotyczą rozwijającego się świata i otaczającej nas rzeczywistości. Tam dowiemy się m.in. jaki składnik powietrza odpowiada za rozprzestrzenianie się ognia; ale też - jak komputery przekazują informacje, czy dlaczego ludzie budują wyrzutnie łososi.
Eksploracja to kategoria uruchamiająca wyobraźnię. Zadania na eksplorację będą wymagać zanurzenia się w wyobrażonym świecie (i powiedzmy sobie szczerze - w tym momencie świat gry jest głównie leśno-łąkowy). Uczestnicy staną przed takimi wyzwaniami jak: przejście przez rzekę, dogadanie się z przybyszami z obcych krain za pomocą gestów, zaprojektowanie wygodnych domków. Osoby grające będą musiały odkryć w sobie zdolności do rysowania, kombinowania, a nawet... stania na jednej nodze.
Wspólnota jest kategorią zadań pozwalającą na wspólne poznanie się. Tu odkryjemy jak podobne są nasze języki, pomyślimy jak rozwiązywać konflikty, przypomnimy sobie alfabet (ale w dwóch językach!), popracujemy nad wspólnym hymnem. Będzie trochę śmiesznie, trochę dziwacznie - ale na pewno na koniec wszyscy będziemy się znać trochę lepiej.
I oczywiście kultura! Sięgniemy do początków historii i spojrzymy na świat przez oczy mezopotamskich kupców i rolników, poszukamy wspólnie tłumaczeń dla czasowników i przymiotników, zastanowimy się też - po co nam emoji i emotikony :)))
Zadania w Hex Integration są nastawione na poszukiwanie, odkrywanie i główkowanie. Podczas projektowania pytań zajrzeliśmy do polskiej podstawy programowej i stwierdziliśmy - sama wiedza to nie do końca to, co chcielibyśmy zawrzeć w grze. Dużo ciekawsze jest zachęcenie uczestników do odkrycia, w jaki sposób można poznawać wiedzę, i jak odróżniać wiedzę od dezinformacji. Stąd - telefon i komputer nie są naszym wrogiem. Zachęcamy do "googlowania" pytań, jeśli to skłoni do refleksji nad źródłami pozyskiwanej wiedzy. Zestawianie wiedzy z różnych źródeł jest dużo ciekawsze, niż wkuwanie na pamięć akapitów z podręcznika. Naszymi zadaniami wprowadzamy podstawy metodologii naukowej i krytycznej analizy rzeczywistości. To narzędzia, które w przyszłości będą niezwykle pomocne, w niezwykle skomplikowanej rzeczywistości społecznej, w której żyjemy.
Staraliśmy się też tworzyć pytania dookoła tak zwanych słów pokrewnych, czyli słów podobnych w formie i znaczeniu zarówno w języku ukraińskim jak i polskim. Dzięki temu grupy mieszane będą miały szansę przekonać się o tym, jak podobne są nasze języki i nasze kultury. To wprowadzi również element familiarności, czyli swojskości. Tak, ukraiński "bober"(бобер), to polski bóbr! Polska marchew, to ukraińska "morkwa" (морква).
Celem gry jest zebranie po dwa heksy z każdej z tych kategorii. Mamy jednak nadzieję, że prawdziwy cel ujawni się podczas rozgrywek - czyli wspólna integracja ukraińskich i polskich dzieci. Jesteśmy pełni nadziei, że w trakcie swoich przygód odkryją podstawy logicznego myślenia, nieznane ciekawostki o świecie i - że się ze sobą zaprzyjaźnią.
Kamil Kopacewicz
Comments