top of page

Rekomendacje

dr Łukasz Androsiuk

Trudno o grę, która mając ambicje bycia grą edukacyjną, nie zatracałaby waloru ludycznego/rozrywkowego. Jeszcze trudniej o grę, która w tak czytelny i atrakcyjny dla każdego sposób konsekwentnie i z powodzeniem łączyłaby obie perspektywy.

 

HEX Integration to bazująca na idei „wyprawy bohatera” gra planszowa za sprawą której każdy przekona się, jak istotna w kontekście budowania relacji międzyludzkich jest współpraca, i jak cenniejsza bywa od rywalizacji. HEX Integration to gra, która może okazać się - i skłonny jestem sądzić, że istotnie okaże się - atrakcyjnym doświadczeniem dla uczniów i wartościowym poznawczo środkiem dydaktycznym, z którego z chęcią skorzystają zainteresowani poszukiwaniem nowatorskich strategii uczenia/nauczania nauczyciele zarówno przedmiotów przyrodniczych, jak i humanistycznych. Na uznanie zasługuje również i ten fakt, że intencją projektantów gry była zachęta do uwspólnienia growego doświadczenia dzieci z Polski i Ukrainy, czemu służy dwujęzyczność gry.

 

Jako pedagog zainteresowany dydaktycznym potencjałem gier szczerze zachęcam do wspólnej gry wszystkich i to w każdym wieku. HEX Integration to bowiem przykład gry, która dowodzi, jak ważna i kulturotwórcza jest wspólna zabawa.

dr Łukasz Androsiuk

Doktor nauk humanistycznych, pracownik badawczo-dydaktyczny Akademii Pomorskiej w Słupsku. Członek Słupskiej Rady Edukacyjnej i Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Interesuje się kulturą medialną w jej wymiarze filozoficznym i pedagogicznym, gracz single-player’owy, miłośnik snookera, fan(atyk) twórczości Larsa von Triera. Autor książki „Day One Patch. Szkice z obszaru kultury gier komputerowych”, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2021.

Jarosław Spychała

Klasyk ludologii Johan Huizinga mówił, że negować można wszystkie abstrakcje, powagę można negować lecz zabawy nie można. I w tą intuicję wpisuje się gra planszowa HEX Integration mająca na celu integrację dzieci polskich i ukraińskich. Twórcy gry, sięgając do zabawy jako modusu integracji, sięgnęli zatem do fundamentów kultury, a tym samym umożliwili dzieciom dobre chwile w ich nowym domu. Zapotrzebowanie na tego typu formy edukacji jest coraz większe, ale z pewnością grę tę można uznać za kolejną ważną cegiełkę.

Jarosław Spychała

Pisarz, filozof, twórca metody LEGO-LOGOS, która uczy filozofii, etyki i kreatywności oraz wspiera naukę innych przedmiotów społeczno-humanistycznych, dając siłę do odważnego i twórczego myślenia. Autor książek „Mali Rebelianci” i „Jaskinia”.

Łukasz Wilczyński

Łukasz Wilczyński

Specjalista ds. wizerunku i doradca biznesowy. Założyciel i prezes firmy komunikacyjnej Planet Partners oraz pomysłodawca i współorganizator European Rover Challenge – największego wydarzenia kosmiczno-robotycznego w Europie. Współtwórca Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Zapalony gracz od czasów ZX Spectrum, miłośnik filozofii stoickiej, potężny fan tematyki kosmicznej oraz AFOL (dorosły fan LEGO). Obecnie w trakcie przygotowywania rozprawy doktorskiej z zakresu komunikacji wizerunkowej globalnego sektora kosmicznego.

Współpracy można uczyć się całe życie, ale tylko Ci którzy są na nią naprawdę otwarci, zrozumieją jej sens. Dlatego tak ważnym jest, aby uczyć jej od czasów dzieciństwa wykorzystując do tego najlepsze narzędzie naukowe, czyli zabawę. Wszak jak wspominał amerykański fizjoterapeuta, Glenn Doman, „Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki”.

dr Piotr Kubiński

Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła świat, w którym żyjemy. Do niezliczonych konsekwencji tych wydarzeń należy to, że polski system szkolnictwa stanął przed jednym z największych wyzwań od lat – a być może największym od czasu transformacji: w jaki sposób włączyć do systemu edukacji młodzież z Ukrainy? Gra „Hex Integration” to konkretna odpowiedź na potrzeby nauczycieli – i uczniów – którzy na co dzień poszukują odpowiedzi na to pytanie.

dr Piotr Kubiński

Adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, CEO oraz Head of Studio w Goat Gamez. Autor monografii „Gry wideo. Zarys poetyki” oraz wielu opracowań dotyczących mediów cyfrowych.

bottom of page